Silné stránky ISFP
Lidé s typem ISFP žijí v přítomné chvíli a prožívají přitom tichou radost. Potřebují čas, aby si mohli vychutnat každý moment. Mají rádi svobodu, která jim umožní sledovat svou cestu, potřebují vlastní prostor a svoje vlastní tempo. Pak jsou schopni totéž poskytnout druhým. Jsou spolehliví při plnění závazků a úkolů, které jsou pro ně důležité. ISFP potřebují čas, aby se s ostatními sblížili. Vztahy, které si vybudují, jsou pro ně velmi důležité. Svou oddanost k druhým vyjadřují mnoha nenápadnými způsoby.
Lidé s typem ISFP se řídí pevným vnitřním přesvědčením a snaží se, aby jejich život tyto vnitřní hodnoty vyjadřoval. Práce pro ně není jen obyčejné zaměstnání, chtějí svým dílem přispět k štěstí či blahobytu druhých. Nemají rádi rutinu, ale dokážou energicky a oddaně pracovat na tom, čemu věří. Zpravidla bývají důvěřiví, příjemní, pozorní, citliví a jemní.
ISFP si přesně uvědomují realitu dané chvíle – pozorně vnímají lidi i svět kolem sebe. Učí se spíš při vlastní práci než čtením či přednáškami, rychle se zapojují do běžných denních činností. Bývají proto také všímaví, realističtí, praktičtí, konkrétní a věcní. ISFP jsou naladěni na pocity a potřeby ostatních a dokážou na ně pružně reagovat. Často mají cit pro přírodu i pro krásu všeho živého – lidí, živočichů, rostlin. Nejvíc si cení lidí, kteří věnují dostatek času porozumění jejich hodnotám a cílům a kteří je dokážou podpořit při sledování jejich vlastní cesty.
ISFP jsou přizpůsobiví a pružní, pokud není ohroženo to, na čem jim hodně záleží – pak jejich přizpůsobivost končí. Hluboce se zajímají o ostatní lidi, ale dávají to najevo spíš činy než slovy. ISFP bývají tiší. Lidem, které dobře neznají, může jejich vřelost, nadšení pro věc a hravý humor zůstat skryty. Dávají přednost pozorování a podpoře ostatních před organizováním, nemají chuť stát vepředu. Ostatní mohou lidi typu ISFP podceňovat, sami se také někdy hodnotí zbytečně nízko. Často berou své dobré výsledky za normu a příliš se zabývají rozdílem mezi vysokými vnitřními standardy a skutečností. Ostatní vidí ISFP zpravidla jako tiché, rezervované a tolerantní.
Potenciální slabé stránky ISTP
Pokud ISFP nenajdou místo, kde by mohli své preference využít a být ostatními uznáváni za svůj přínos, cítí se zpravidla frustrováni a mohou:
- odtahovat se od lidí a „vycouvat“ ze situací,
- být příliš sebekritičtí,
- pasivně odporovat strukturám a pravidlům,
- cítit se nedocenění a podhodnocení.
Pro ISFP je přirozené věnovat méně pozornosti nepreferovaným funkcím – myšlení (T) a intuici (N). Pokud je však opomíjejí příliš, mohou:
- odmítat či nebrat vážně logické důvody,
- cítit se nedostatečně pro řešení složitých problémů,
- nedohlédnout širší souvislosti okamžitých rozhodnutí.
Pod velkým stresem mohou být ISFP příliš kritičtí k sobě či druhým a vynášet zbytečně tvrdé a negativní soudy.